Dēļu kaudze

Jauna tendence koksnes importā Apvienotās Karalistes būvniecības nozarē: pieaug priedes koksnes izmantošanas

Apvienotās Karalistes būvniecības piegādes ķēdē ir vērojams Eiropas sarkankoka (priedes) importa pieaugums, jo Eiropas kokzāģētavas saskaras ar ievērojamiem traucējumiem, kas ietekmē Eiropas baltkoksnes (egles) pieejamību. Saskaņā ar Timber Development UK (TDUK) datiem Apvienotās Karalistes būvniecības piegādes ķēdē ir vērojams Eiropas sarkankoka (priedes) importa pieaugums, jo Eiropas kokzāģētavas saskaras ar ievērojamiem traucējumiem, kas ietekmē Eiropas baltkoksnes (Spruce) pieejamību.

Vācijā pieaug zāģmateriālu cenas, pieaugot pieprasījumam no ASV, bet Ķīnas imports krītas

Vācijas zāģmateriālu tirgū 2025. gada pirmajā ceturksnī ir vērojams straujš cenu pieaugums, ko veicina spēcīgais eksports un mainīgais iekšzemes pieprasījums.

Pastāvīgie ierobežojumi Kanādas skujkoku zāģmateriālu importam Amerikas Savienotajās Valstīs ir izraisījuši Vācijas eksporta pieaugumu uz ASV, kas ir galvenais cenu kāpuma virzītājspēks.

Somijas saplākšņa rūpnīcas cīnās ar nepietiekamu jaudu, jo pieprasījums joprojām ir gauss

Pieprasījumu pēc Somijas skujkoku saplākšņa ietekme būvniecības lejupslīde, kā arī lētais skujkoku saplākšņa imports no Brazīlijas. UPM saplākšņa rūpnīcas streikojušas visu pavasari. Pirmais nedēļu ilgais streiks bija februārī, un ražošana tika apturēta kopš 3. marta. Jaunākais brīdinājums par streiku ir spēkā līdz 13. aprīlim.

Kokmateriāli zem spiediena: tarifi un nenoteiktība izjauc ASV tirgu

ASV būvniecības nozarei tuvojoties pīķa sezonai, tirdzniecības strīdi un tarifu nenoteiktība rada satricinājumus kokmateriālu tirgū. Kokmateriālu cenas joprojām ir nepastāvīgas, liekot uzņēmumiem grūti plānot un klientiem vilcināties uzņemties saistības.

Ziemeļaustrumu mazumtirdzniecības zāģmateriālu asociācija (NRLA) ir ziņo par nozares pieaugošo nestabilitāti, velkot paralēles ar pandēmijas laikā novēroto piegādes ķēdes satricinājumu. Neraugoties uz atkārtotiem kavējumiem Kanādas un Meksikas zāģmateriālu tarifu ieviešanā, cenu nepastāvība turpina sēt neskaidrības. Tirgotāji ziņo, ka klienti vai nu steidzas uzkrāt krājumus, vai vispār aizkavē pirkumus, baidoties no neparedzamām izmaksu svārstībām.

Polija apsūdzēta Ukrainas kokmateriālu eksporta bloķēšanā

Polija tiek apsūdzēta par Ukrainas kokmateriālu eksporta bloķēšanu uz robežas kopš 2025. gada 15. marta, traucējot tirdzniecību un raisot bažas Ukrainas kokapstrādes uzņēmumos. Ukrainas Kokapstrādes uzņēmumu asociācijas vadītājs Pavlo Vasiļjevs apsūdz Polijas varas iestādes nepamatotu ierobežojumu noteikšanā, kas apdraud nozares ekonomisko stabilitāti un tūkstošiem strādnieku iztikas līdzekļus. Pēc Vasiļjeva teiktā, Polijas muitas amatpersonas liedz kokmateriālu sūtījumiem šķērsot robežu, nesniedzot skaidru skaidrojumu.

Kāpēc Polija aptur Ukrainas kokmateriālus pie robežas?

Kādreiz ES trešais svarīgākais koka mēbeļu tirgus, Ukrainas eksports pāri Polijas robežai tagad ir samazinājies par 94%.

Polija liedz lieliem Ukrainas kokmateriālu sūtījumiem šķērsot savu robežu, no kuriem liela daļa tiek iepakota un pārdota kā koka mēbeles Eiropas Savienībā, jo Polija bažījas, ka koksne tiek nelikumīgi izcirsta un varētu tikt pārkāpti EUDR noteikumus, kas stāsies spēkā vēlāk šogad.

Ukrainas Kokapstrādes uzņēmumu asociācijas vadītājs Pavlo Vasiļjevs, kurš sacīja, ka trīs uzņēmumi — Uniplyt LLC, ODEK Ukraine LLC un Woodland Ukraine LLC — kopš 2025. gada 15. marta nav spējuši pārvest kokmateriālus pāri robežai, neskatoties uz to, ka tiem ir līgumi ar valsts uzņēmumu Ukrainas meži un ir EUDR deklarācijas.

Līdzīgai Polijas rīcībai jau bija negatīva ietekme 2023.- 2024. gadā, kad Ukrainas ražotāji zaudēja aptuveni trešdaļu savu klientu ES nepārredzamo muitas deklarāciju dēļ.

Ukrainas piegādes ķēdei tagad liekot Zelenska valdībai izsekot kokmateriālu ieguves vietu GPS koordinātes, kas ir galvenā prasība EUDR, lai samazinātu tirdzniecības šķēršļus.

Bez caurspīdīgiem kontroles mehānismiem, piemēram, e-CN (elektriskās pavadzīmes) un GPS reģistrēšanas, kokrūpniecība joprojām būs neaizsargāta pret ārējiem ierobežojumiem un manipulācijām.