Skujkoku mežs vasarā

Latvijas kokmateriālu tirgus 2024. gada pirmajā pusē ir pieredzējis vairākas būtiskas tendences un izmaiņas koksnes cenās, kas atspoguļo gan sezonālos, gan ekonomiskos faktorus. Vasara ir būvniecības darbu sezona, kas ierasti ietekmē skujkoku zāģbaļķu cenas tām paaugstinoties. Pozitīvu iespējamu skujkoku zāģbaļķu cenu pieaugumu iezīmē arī kreditēšanas procentu likmju samazināšana pēc būtiskas pauzes. Sekojot šīm tendencēm, nozares dalībnieki var labāk pielāgoties tirgus apstākļiem un veicināt ilgtspējīgu meža resursu izmantošanu.

Skujkoku zāģbaļķu cenas šobrīd ir saglabājušās stabilas, taču ar nelieliem cenu kritumiem. Šīs svārstības galvenokārt ir saistītas ar ražotāju iekšējās politikas un stratēģijas izmaiņām, kā arī noliktavu piepildījumu.

Skujkoku zāģbaļķu cenas 2024 (Aprīlis - Jūnijs), EUR/m3

Skujkoku gulsņa cenas svārstās

Skujkoku gulsnis svārstās no 77 līdz 85 eiro par kubikmetru. Šīs cenu svārstības var ietekmēt dažādi faktori, tostarp izejmateriālu pieejamība, ražošanas izmaksas un tirgus pieprasījums.

Bērza finierkluči piedzīvo sezonālu cenas kritumu

Bērza finierkluči, kā jau ierasts pavasarī un vasaras sākumā, ir piedzīvojuši cenu kritumu. Uzņēmumi, kas savas ražošanas nodrošināšanai izmanto bērza finierklučus kā izejmateriālu, ir samazinājuši iepirkuma cenas vai pat īslaicīgi pārtraukuši iepirkšanu. Šis sezonālais cenu kritums bija sagaidāms, un cenas pieaugums tiek prognozēts pēc Jāņu svinībām. Šī tendence atkārtojas ik gadu, atspoguļojot bērza finierkluču kvalitātes samazināšanos pavasarī sulu un lapu plaukšanas laikā un līdz ar to ietekmi uz koksnes tirgu.

Bērza finierkluču cenas 2024 (Aprīlis - Jūnijs), EUR/m3

Papīrmalkas cenu stabilitāte

Papīrmalkas cenas Latvijā šobrīd ir stabilas. Skujkoku papīrmalkas cenas svārstās no 74 līdz 76 eiro par kubikmetru, bet bērza papīrmalkai tās ir 63 eiro par kubikmetru.

Papīrmalkas cenas 2024 (aprīlis - Jūnijs), EUR/m3

Malkas cenas joprojām 50 eiro par kubikmetru

Netipiski, bet malkas cenas joprojām turas ap 50 eiro par kubikmetru. Šī cena nav samazinājusies jau kopš 2024. gada sākuma, kas ir neparasti šim laika periodam. Parasti malkas cenas samazinās pavasarī un vasarā, taču šogad tas nav noticis.

Malkas cenas 2024 (Janvāris - Jūnijs), EUR/m3