Mežā rīts

2022. gada aprīlis ritēja ar koksnes cenu kāpumu visu sugu sortimentiem, kas skaidrojams ar vispārējo inflāciju un tehnoloģiskās koksnes – malkas un papīrmalkas pieprasījumu. Likumsakarīgi arī sīkā skujkoku zāģbaļķa cena proporcionāli pakāpās, liecina lielākās meža izsoļu sistēmas Latvijā “E-silva” apkopotā informācija. Tāpat pieaugusi ārvalstu interese pirkt Latvijā tehnoloģisko koksni un šķeldu, kas ir sekas Krievijas un Baltkrievijas produkcijas neesamībai tirgū. Ziemeļamerikas tirgos aprīlī novērojams mērens cenu kritums, sasniedzot zemāko cenu šajā gadā. Koksnes pieprasījums pasaulē saglabājas noturīgs.

Šī gada aprīlī Amerikas Savienoto Valstu un Kanādas tirgos strauji augošā inflācija samazināja vienkāršotu remontdarbu veicēju interesi par mājokļa uzlabošanas projektiem, kas ir nozīmīgs koksnes produkcijas tirgus segments. Aktivitātes samazinājuma un loģistikas problēmu dēļ, kas saistītas ar dzelzceļa vagonu trūkumu un ceļu bojājumiem, daļai lielo ražotāju izveidojās koksnes produkcijas uzkrājumi zāģētavās un noliktavās. Tā rezultātā zāģētavas samazināja jaudu un šajos tirgos apaļkoku cena noslīdēja uz leju.

Aprīlī turpinās pieprasījums pēc tehnoloģiskās koksnes

Būtiskākais cenu kāpums aprīlī bija tievo zāģbaļķu segmentā – tievā priedes zāģbaļķa vidējai cenai aprīļa beigās sasniedzot 71,5 eiro kubikmetrā, savukārt tievā egles zāģbaļķa vidējā cena aprīlī bija 69,5 eiro kubikmetrā. Salīdzinot ar martu, tievā priedes un egles zāģbaļķa cena pakāpusies par 5 %. Cenu kāpums šajos segmentos bija likumsakarīgs, jo šo koku sugu papīrmalkas cenas paaugstinājās līdz pat 69 eiro kubikmetrā. Skujkoku sortimentu pieprasījums ir viens otru ietekmējošs, lai neradītu tievā zāģbaļķa deficītu ražošanā.

Pieprasījums pēc enerģētiskās šķeldas arvien turpinās gan pašmāju tirgū, gan ārvalstu. Pieprasījumu ietekmē arī palielinātā interese apkures pārejai no gāzes uz atjaunojamajiem energoresursiem, tajā skaitā šķeldas apkures katliem.

Skujukoku zāģbaļķu vidējā cena 2022 (marts, aprīlis), EUR/m3

Visas Latvijas ietvaros cena priedes resno zāģbaļķu segmentā aprīlī bija sākot no 120 eiro kubikmetrā līdz pat 130 eiro kubikmetrā, savukārt egles resno zāģbaļķu segmentā no 110 līdz 117 eiro kubikmetrā. Vidējā cena saglabājas praktiski nemainīga.

Vidējās cenas izmaiņas skujukoku zāģbaļķiem 2022 (marts, aprīlis), EUR/m3

Bērzu finierkluču cena pīķī – pieprasījums ārvalstīs nekrītas

Bērza koksnes cena aprīlī, salīdzinot ar martu, turpināja palielināties visos sortimentos. Neskatoties uz sezonas neesamību, bērza finierklučiem cena sasniedza līdz pat 135 eiro kubikmetrā. Līdz ar to vidēji cena bērza finierklučiem mēneša laikā pieaugusi par aptuveni 9 %, kas liecina par joprojām pastāvīgi pieaugušo pieprasījumu pēc koksnes produktiem ārvalstīs.

Bērza finierkluču vidējā cena 2022 (marts, aprīlis), EUR/m3

Straujš cenu kāpums, salīdzinot ar martu, bija vērojams arī bērza papīrmalkas segmentā – mēneša laikā cena ir pieaugusi par 9 %, aprīļa beigās papīrmalkas cenai sasniedzot 74 eiro kubikmetrā, salīdzinot ar cenu uz marta beigām, tā bija ap 68 eiro kubikmetrā.

Bērza papīrmalkas cenas 2022 (marts, aprīlis), EUR/m3