Skujkoku cirsma un mizgrauži

Šobrīd, atbilstoši iepriekšējām prognozēm, kurināmā koksne turpina stabilu lejupslīdi, apses malkas cenai sasniedzot 50 eiro par kubikmetru. Savukārt egles un priedes zāģbaļķu cenās iestājies līdzsvars. Jaunās būvniecības sezonas tuvošanās, Krievijas un Baltkrievijas koksnes importa neesamība, varētu veidot labvēlīgus apstākļus egles un priedes zāģbaļķu cenas augšupejai, liecina lielākās meža izsoļu sistēmas Latvijā “E-silva” apkopotā informācija.

Joprojām Latvijas pavasaris ar izteiktiem nokrišņiem diktē cirsmu pieejamību, cenai augot straujāk sausākām un tuvāk ceļam esošajām cirsmām, pretstatā tām, kas atrodas dziļāk mežā un ir ar sarežģītu piekļuves infrastruktūru. Tāpēc cirsmu izstrādē notiek gatavošanās siltākiem un sausākiem laikapstākļiem, bet, līdz ar darbu atsākšanos, mežu izstrādi stipri ierobežos mizgraužu izplatības ierobežošanai noteiktās sarkanās zonas. Ierobežotais izstrādājamo cirsmu skaits sekmēs labvēlīgus apstākļus mežu īpašumu pārdošanas cenu kāpumam, tāpēc mežu un cirsmu īpašniekiem ir īstais laiks, lai piedalītos izsolēs un saņemtu lielāku peļņu.

Savukārt otru “mizgrauža efektu” izjutīs mežu izstrādes nozare. Aizvadītā gada augstās koksnes cenu rezultātā bija lielāks pieprasījums pēc mežu izstrādes un zāģēšanas pakalpojumiem, kas deva iespēju nozares uzņēmumiem ieguldīt attīstībā. Taču ieviestā ārkārtas situācija mazinās pieejamo cirsmu skaitu, kas attiecīgi ietekmēs vietējo mežu izstrādātāju un zāģētavu darbu apjomu. Latvijas koksnes trūkumu mazinās ar Skandināvijas koksnes gatavā produkta importu. Līdz ar to mijiedarbībā ar būvniecības sezonas atklāšanos aprīļa beigās un Krievijas un Baltkrievijas koksnes neesamību varētu palielināties skujkoku zāģbaļķu pieprasījums un vērtība tirgū.

Kurināmās koksnes segmentā ir iestājušies “mierīgāki” laiki. Sagaidāms, ka cena sāks lēnu augšupeju pēc maija mēneša, kad iedzīvotāji un uzņēmumi uzsāks gatavošanos jaunajai apkures sezonai.

Pavasara (ne)gaidītais viesis – mizgrauzis

Rudenī un ziemā skujkoku zāģbaļķa cena bija stabila un bez būtiskām izmaiņām, jo cenas teju neierasto līdzsvaru saglabāja egļu un priežu koksnes trūkums. Salīdzinot priedes resnā zāģbaļķa vidējo cenu novembrī ar martu, kritums ir tikai par 3 %, šī brīža cenai saglabājot 94 eiro par kubikmetru. Savukārt neliels kāpums ir novērojams priedes vidējam zāģbaļķim un sīkbaļķim, kā arī egles resnajam un vidējam zāģbaļķim un sīkbaļķim, kas pamazām varētu signalizēt par pieprasījuma kāpumu.

Līdz ar ārkārtas situācijas izsludināšanu egļu audzēs skujkoku izstrāde kļūs ievērojami ierobežotāka, kas veicinās pieprasījumu pēc tām cirsmām, kuras neatrodas lieguma zonās, tāpēc to mežu īpašniekiem būs iespēja gūt lielāku peļņu par koksnes pārdošanu. Savukārt iztrūkstošo koksni aizstās no Skandināvijas importētā koksne, kas ietekmēs vietējo mežu izstrādātāju darbu apjomu un attiecīgi arī peļņu.

Skujkoku zāģbaļķu vidējā cena (Dec - Mar), EUR/m3

Bērza cena piedzīvo kritumu

Bērza finierkluča vidējā cena piedzīvoja tā augstāko punktu novembrī ar 149 eiro par kubikmetru, kas četru mēnešu periodā ir pazeminājusies par 3 %, lielāko kritumu piedzīvojot tieši martā un sasniedzot 143 eiro par kubikmetru.

Bērza finierkluču vidējā cena (Dec - Mar), EUR/m3

Salīdzinājumā ar februāra mēnesi, arī bērza tara beidzot ir piedzīvojusi kritumu – augstākā cena ir par 4 % zemāka, sasniedzot 120 eiro par kubikmetru. Jāņem vērā, ka izstrādes liegums egļu audzēs attiecas uz tām cirsmām, kurās valdošā koka suga ir egle, tāpēc arī bērza cena turpmākajos mēnešos varētu piedzīvot nelielu kāpumu.

Bērza taras cenas (Dec - Mar), EUR/m3

Malka beidzot atgriežas 50 eiro kategorijā

Par spīti nelielajam cenas kāpumam gada sākumā, martā augstākā cena apses malkai nokritās līdz 50 eiro par kubikmetru, kas ir kritums par 17 % salīdzinājumā ar cenu februārī. Šāda cena pēdējo reizi tika fiksēta pirms gada, kad sākās negaidītais koksnes cenu kāpums. Prognozējams, ka malkas cena savu kritumu varētu turpināt līdz maijam un atsākt lēnu augšupeju vasarā, kad tuvosies jaunā apkures sezona.

Apses malkas cenas (Dec - Mar), EUR/m3

Papīrmalkai vērojams stabils kritums

Martā bērza papīrmalkas augstākā cena noslīdēja līdz 77 eiro par kubikmetru, kas ir kritums par teju 8 % salīdzinājumā ar februāri. Savukārt egles un priedes papīrmalkas cena ir samazinājusies līdz 75 eiro par kubikmetru.

Papīrmalkas cenas (Dec - Mar), EUR/m3