Skujkoku mežs ziemā

Stabilitāte koksnes tirgū raksturo šī gada pirmo mēnesi, jo koksnes cenas beidzot ir piedzīvojušas tikai nebūtiskas izmaiņas pēc aizvadītā gada “amerikāņu kalniņiem”. Šobrīd enerģētiskās koksnes cenas vairs neturpina iesākto lejupslīdes līkni, pateicoties netipiski slapjajai ziemai un tirgus svārstību apstākļos iepirktajām rezervēm, līdz ar to ir vairāk piedāvājuma nekā pieprasījuma. Tāpēc malkas cenas ziņā ir vērojama stabila, bet salīdzinoši lēna lejupslīde, apses malkas cenai sasniedzot 67 eiro par kubikmetru. Savukārt jaunu skujkoku zāģbaļķu pieprasījuma vilni pavasarī varētu veicināt būvniecības sezonas atsākšanās, liecina lielākās meža izsoļu sistēmas Latvijā “E-silva” apkopotā informācija.

Atbilstoši “E-silva” ekspertu izvirzītajām prognozēm novembrī, šis gads ir iesācies ar koksnes cenas stabilitāti. Savas korekcijas ir veikusi arī netipiski slapjā ziema, kas ietekmē skujkoku cirsmu pieejamību un attiecīgi cenu. Tās cirsmas, kas ir sausākas, atrodas tuvāk ceļam un ir salīdzinoši ērti realizējamas, ir krietni dārgākas par cirsmām, kas atrodas meža vidū ar sarežģītu infrastruktūru un slapjo laikapstākļu ietekmē – smagajai tehnikai grūti sasniedzamas. Grūtības piekļūt un veikt cirsmu izstrādi slapjā mežā, pagaidām veicina tirgus stabilitāti par spīti gaidām redzēt turpmāku cenu lejupslīdi.

Skujkoku zāģbaļķu segmentā klusums pirms vētras?

Janvārī nav novērojamas būtiskas vidējās cenas izmaiņas skujkoku zāģbaļķiem, kas ir pārsteigums pēc ilgās cenu “grīļošanās” aizvadītā gada garumā. Neliela cenu svārstība ir vērojama resnajam priedes zāģbaļķim, kas salīdzinājumā ar pagājušā gada novembra cenu, ir piedzīvojusi kritumu par 3 %, taču pārējās zāģbaļķu kategorijās ir vērojama stabilitāte. Kaut gan būvniecības apjomi šogad varētu samazināties inflācijas spiedienā, kas ietekmētu arī pieprasījumu pēc būvkoksnes, Krievijas un Baltkrievijas koksnes turpmāka neesamība Eiropas tirgos veicinās pieprasījumu pēc Latvijas koksnes, tāpēc pavasarī ir iespējams kāpums šī sortimenta cenās.

Skujkoku zāģbaļķu vidējā cena (Nov - Jan), EUR/m3

Apkures sezonas patiesības mirklis

Salīdzinot ar pārējām koku kategorijām, apses malkas augstākā cena šī gada janvārī turpina nelielu kāpumu. Kopš decembra augstākā apses malkas cena ir palielinājusies no 60 eiro par kubikmetru līdz 67 eiro par kubikmetru, kas ir 11 % palielinājums. Apkures sezonai tuvojoties noslēgumam, būs interesenti novērot, vai šī gada maijā tiks pieredzēta tradicionāli zemākā enerģētiskās koksnes cena gadā, kas aizvadītajā gadā tā arī netika novērota, tirgus un ģeopolitiskās situācijas nestabilitātes dēļ.

Apses malkas cenas (Nov - Jan), EUR/m3

Bērza koksnei celsies pieprasījums

Šobrīd, salīdzinot ar aizvadītā gada nemitīgo cenas kāpumu, ir vērojams neierasts līdzsvars, bērza finierkluču vidējai cenai saglabājoties 147,50 eiro par kubikmetru. Savu artavu Latvijas koksnes tirgū dos arī tālāka finiera ražošanas attīstība, kas palielinās pieprasījumu pēc bērza koksnes arī turpmāk.

Bērza finierkluču vidējā cena (Nov - Jan), EUR/m3

Savukārt bērza taras augstākajai cenai ir vērojams lielāks kritums, salīdzinājumā ar iepriekšējā gada novembri – no 140 eiro par kubikmetru tas ir samazinājies līdz pat 125 eiro par kubikmetru (kritums par 10 %).

Bērza taras cenas (Nov - Jan), EUR/m3

Papīrmalkai stabilitāte pēc astronomiska krituma

Kaut gan bērza papīrmalkas augstākā cena pēdējā mēneša laikā ir pakāpusies par 5 eiro, sasniedzot 85 eiro par kubikmetru, kopumā pēdējo mēnešu laikā ir vērojama nemainīga cena gan skujkoku, gan bērza papīrmalkai.

Papīrmalkas cenas (Nov- Jan), EUR/m3