Koku augstumi skujkoku cirsmā

2022. gada maija beigās pieprasījums pēc skujkoku koksnes normalizējās un skujkoka zāģbaļķa cenas piedzīvoja nelielu kritumu, liecina lielākās meža izsoļu sistēmas Latvijā “E-silva” apkopotā informācija. Tikmēr enerģētiskās koksnes cenas sasniedz maijam netipiskus augstumus, tāpat arī aug pieprasījums pēc visu veidu cirsmām Latvijā. Gaidāmās sankcionēto reģionu – Krievijas un Baltkrievijas – pilnīgas iziešanas no Eiropas tirgus dēļ, kā arī loģistikas problēmu un kopumā neskaidrās situācijas dēļ, zāģbaļķu tirgus būs grūti prognozējams.

Karš Ukrainā ir izraisījis transporta traucējumus gan kuģiem, gan kravas automašīnām, līdz ar to novērojams loģistikas izmaksu pieaugums kopumā. Pieprasījums pēc skujkoku koksnes maijā ir samazinājies, un koksne ir pieejama. Pārstrādātāju noliktavās ir izveidojušies lieli uzkrājumi, jo gala pircējs neiepērk liekus koksnes apjomus, bet gan tikai tik, cik nepieciešams konkrētajam būvniecības projektam šobrīd. Problēmas būvniecības apjomu palielināšanā rada metāla, izolācijas un citu saistīto materiālu pieejamība, loģistikas problēmu dēļ, tas apgrūtina būvniecības projektu savlaicīgu realizāciju.

Pagaidām vēl pāragri spriest par kara un sankciju ietekmi uz zāģbaļķu tirgu, neskaidrību un ietekmējošu faktoru ir daudz – šī gada jūlija sākumā ir plānotas pēdējās kokmateriālu kravas Eiropā no Krievijas un Baltkrievijas; Loģistikas problēmas pasaulē pieņemas spēkā; Eiropas vadošie skujkoku zāģmateriālu ražotāji 2022. gadā plāno būtiskus ražošanas pieaugumus un veic investīcijas darbības paplašināšanā un sakārtošanā.

Tajā pašā laikā Latvijā cirsmas trūkst un aug meža izstrādātāju interese par tām, attiecīgi aug konkurence starp uzņēmumiem – tas pozitīvi atsaucas izsoles rezultātos. Balstoties uz “E-silva” ekspertu veikto analīzi, meža cirsmu īpašniekiem šobrīd var būt ekonomiski izdevīgs brīdis cirsmu realizācijai par iespējami augstāko cenu. Ir īstais un ienesīgākais brīdis veikt kopšanas cirsmu realizāciju augsto tehnoloģiskās koksnes cenu dēļ.

Maijam netipiski – enerģētiskās koksnes cenas turpina kāpt

Parasti maijā enerģētiskās koksnes cena sasniedz zemāko punktu, kamēr šogad cena piedzīvo kāpumu, – pieprasījums Eiropā aug. Neskatoties uz ražošanas apjomu kāpumu gada pirmajā ceturksnī, granulu cena, kā maijā ierasts nekritās, bet gan auga. Tomēr, granulas maijā bija ievērojami lētāks kurināmais, nekā fosilais kurināmais. Tās bija par 38 % izdevīgākas nekā gāze un nafta.

Skujkoku zāģbaļķa cena maijā piedzīvo nelielu cenas kritumu

Egles resnā zāģbaļķa vidējā cena maija beigās samazinājās līdz 108,00 eiro kubikmetrā, savukārt priedes resnā zāģbaļķa vidējā cena maijā bija 117,88 eiro kubikmetrā, kas ir kritums par gandrīz 6 % salīdzinājumā ar aprīli. Cenu kritums skaidrojams ar uzkrājumu veidošanu zāģētavās un noliktavās, kā arī kopējo inflāciju un vispārēju būvniecības sadārdzinājumu.

Skujkoku zāģbaļķu vidējā cena 2022 (marts, aprīlis, maijs), EUR/m3

Maija mēnesī priedes resno zāģbaļķu cena augstākajā punktā bija 127,00 eiro kubikmetrā, bet zemākajā punktā 113,00 eiro kubikmetrā. Tikmēr egles resnā zāģbaļķa cenas svārstījās no 102,00 līdz 115,00 eiro kubikmetrā.

Vidējās cenas izmaiņas skujukoku zāģbaļķiem 2022 (aprīlis, maijs), EUR/m3

Plašā pielietojuma dēļ, bērzu cena turpina augt

Bērza koksnes cena maijā turpināja palielināties visos sortimentos, salīdzinot gan ar martu, gan aprīli. Bērza finierkluču cena sasniedza pat līdz 150 eiro kubikmetrā, kamēr vidējā cena palielinājās gandrīz par 16 %.

Bērza finierkluču vidējās cenas 2022 (maijs), EUR/m3

Bērza koksne ir plaši pielietojuma un pieprasījums pēc celulozes produktiem aug, kā arī pēc materiāliem apdarei, ēku siltināšanai un ar būvniecību saistītiem produktiem. Līdz ar to kāpj arī bērza papīrmalkas cena – maijā sasniedzot 86,00 eiro kubikmetrā, kas ir pieaugums par apmēram 16 % salīdzinājumā ar 2022. gada aprīli.

Bērza papīrmalkas cenas 2022 (maijs), EUR/m3